• Światowy Dzień Głosu

• 17.04.2023 15:20
        • Światowy Dzień Głosu obchodzony 16 kwietnia przypomina nam, jak ogromną rolę odgrywa w naszym życiu głos - bardzo ważne narzędzie codziennej komunikacji. To właśnie jemu w bardzo dużym stopniu zawdzięczamy jakość naszych kontaktów społecznych; prywatnych i zawodowych. Dlatego warto o niego zadbać. Jak ? Oto 10 wskazówek.

• 1. Przygotuj głos do mówienia mrucząc długie /mmmmmmmm/, a następnie wypowiadaj sylaby z przedłużonym /mma, mmo, mmi, mme, mmu, mmy/

2. Zaczynaj zdania łagodnie bez „atakowania” pierwszego wyrazu, by unikać napięć w ciele.

3. Mów  w sposób wygodny dla siebie; nie podwyższaj lub nie obniżaj głosu.

4. Rób przerwy na oddech, nie staraj się powiedzieć wszystkiego na jednym wydechu.

5. Naucz się prawidłowej techniki oddechowej uruchamiającej przeponę.

6. Nie bój się otwierać ust podczas mówienia , nie zaciskaj warg, zwolnij tempo mówienia.

7. Rozluźnij mięśnie szyi, ramion i klatki piersiowej.

8. Nie krzycz; staraj się unikać mówienia w hałasie.

9.Unikaj nawykowego kaszlu i pochrząkiwania; pij przynajmniej 1,5 litra letniej wody dziennie;   pamiętaj, że kawa, herbata wysuszają  gardło.

10. Daj odpocząć głosowi, gdy czujesz jego zmęczenie lub masz infekcję, ale staraj się nie szeptać; mów po cichu, lecz dźwięcznie, a w razie utrzymującej się chrypki lub innych problemów z głosem idź do lekarza foniatry.

Opracowała :
          Ewa Dawidczyk – logopeda szkolny