• Laboratoria Przyszłości - podsumowanie

• 22.06.2023 10:55
      • Klasy realizowały scenariusz „Śmieciorobot" z wykorzystaniem klocków Lego eduacation. Zadaniem uczniów było skonstruowanie automatycznego kosza na śmieci, który otwierałby się w zależności od koloru śmieci (klocka) które wrzucamy. Uczniowie skonstruowali swoje roboty według własnego pomysłu. Utrwalili również zasady segregowania odpadów.
      • Projekt z okazji Dnia Ziemi – wykorzystaliśmy peny 3d.

Podczas specjalnych dni szkoły korzystamy ze sprzętu – np. prezenty z okazji Walentynek wykonane na drukarce 3D.

Z okazji Świąt Wielkanocnych klasa 2 przygotowała wielkanocne kurczaczki z jajek na twardo. Do przygotowania potraw wykorzystaliśmy sprzęty kuchenne, które są dostępne w szkole dzięki programowi Laboratoria Przyszłości.

Klasy edukacji wczesnoszkolnej rozpoczęły projekt Laboratorium Przyszłości od konstruowania z klocków Lego Education. Zestawy umożliwiają naukę przez zabawę i pomagają uczniom odkrywać świat poprzez praktyczne doświadczenia oraz udział w kreatywnych wyzwaniach. W efekcie uczniowie chętniej się angażują i zdobywają pewność siebie. Będziemy z nich często korzystać.Klasy 3 uczestniczyły w zajęciach z drukarką 3d podczas których, uczniowie poznali wiele ciekawostek ze świata technologii trójwymiarowych.

Dowiedzieli się:

- czym jest bioprinting

- jak wydrukować dom

- jak powstają tytanowe elementy 3D wykorzystywane przy produkcji np. samochodów i wiele innych.

Uczniowie poznali kilka różnych postaci druku 3D:

- z żywic światło utwardzalnych,

- ze sproszkowanych metali,

- ze sproszkowanych tworzyw sztucznych

Klasy 5 na lekcji techniki poznawały zastosowanie i właściwości tworzyw sztucznych. Na jednych z zajęć uczniowie zaprojektowali i stworzyli stworki, pojazdy oraz ozdoby z wykorzystaniem plastikowych opakowań oraz innych materiałów z recyklingu. W celu połączenia elementów uczniowie posłużyli się klejem na gorąco. Podczas kolejnych zajęć o tworzywach sztucznych dzieci zapoznały się z obsługą długopisów 3d, a następnie wykonały projekty korzystając z przygotowanych szablonów lub realizując własne pomysły. W trakcie lekcji uczniowie dowiedzieli się również, że filament  jest tworzywem termoplastycznym, którego używa się  do wykonania druku przestrzennego. Lekcje odbyły się w pracowni technicznej, której wyposażenie zostało zakupione ze środków pozyskanych w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.

Nauczyciele wzięli udział w warsztatach wykorzystania maszyn do szycia zakupionych dzięki Laboratoriom Przyszłości.

Opracowanie:
        Agnieszka Cieniuszek