• Zimowe zabawy ze śniegiem

• 03.02.2021 11:26
      • Wiadomo nie od dziś, że zimowe zabawy na śniegu niejednokrotnie kończą się przemoczonym ubraniem. Dlaczego tak się dzieje skoro śnieg – ten puszysty biały puch w niczym nie przypomina mokrej wody? Na to pytanie odpowiedzieliśmy wykonując w świetlicy 118 proste doświadczenia.

• Przed rozpoczęciem doświadczeń dzieci zwróciły uwagę na to, że śnieg jest miękki, lekki i puszysty, natomiast kiedy ulepiły z niego kulę – był twardy, ciężki, zimny, mokry. Następnie sprawdziliśmy co dzieje się ze śniegiem pozostawionym  w szklanym słoiku na kaloryferze. W ten sposób poznaliśmy dwa stany skupienia wody: stan stały: śnieg, stan ciekły: woda.

W kolejnym doświadczeniu sprawdziliśmy czy rzeczywiście śnieg jest czysty. W tym celu przeleliśmy wodę z roztopionego śniegu przez gazę. I ku zaskoczeniu dzieci na gazie znalazły się drobinki zanieczyszczeń. Dzieci przekonały się, że mimo, tego, że śnieg wygląda na czysty, jednak taki nie jest.

Wychowawcy świetlicy 118