• Zasady bezpieczeństwa podczas ferii zimowych

• 23.02.2023 09:47
      • Wielkim krokiem zbliżają się ferie zimowe, czyli okres wyjazdów i beztroskiej zabawy na śniegu i lodzie, ale to także czas zabawy w domowym zaciszu. By ferie przebiegały beztrosko, wesoło,  szczęśliwie, a przede wszystkim bezpiecznie należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

• W trakcie zajęć dzieci chętnie wykonywały prace na temat spędzania wypoczynku podczas ferii zimowych. Podczas zajęć poznały najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu w domu i poza nim podczas ferii zimowych.

W tym roku przerwa zimowa  przypada w lutym. Uczniowie wyczekiwali z utęsknieniem wypoczynku.

Podczas ferii pamiętajmy:

Zanim wyjdziesz na podwórko, to się ciepło ubierz,

Żadna grypa Cię nie złapie, kiedy ciepłą włożysz czapę

I angina Cię ominie gdy szalikiem się owiniesz.

Jadąc na nartach, łyżwach czy sankach nie czepiaj się motoru,

czy auta, bo nawet się nie spostrzeżesz jak pod kołami będziesz leżeć,

Lubisz pruć na sankach z prędkością błyskawicy,

No i fajnie!

Byleby to było z dala od ulicy,

Rzucać się śnieżkami lubicie z ochotą,

Dopóki twarda kula nie trafi kogoś w oko, lecz gdy miękkie kule będą fruwać wkoło

będzie bezpiecznie i wesoło.

Zagadnienia zimą ciepło ubieram się!

• „W zimę na dworze panuje mróz. Wychodząc z domu, nie zapomnij więc ciepło się ubrać.
        • Załóż kurtkę, czapkę, szalik i rękawiczki. Dzięki nim nie zmarzniesz”
        • „Zimą szybko zapada zmrok. Abyś był widoczny na drodze, pamiętaj o odblaskach. Dzięki nim będziesz widoczny przez kierowców”
        •  „Jazdę na łyżwach trenuj tylko na lodowiskach. Nie wchodź nigdy na zamarznięte rzeki czy jeziora. To bardzo niebezpieczne”
        • „Uwielbiasz zjeżdżać na sankach? To super! Pamiętaj jednak, żeby na trasę zjazdów wybierać miejsca położone z dala od jezdni i samochodów”
        •  Jeżdżę na nartach tylko w odpowiedniej odzieży ochronnej i pod bacznym okiem instruktorów!
        • „Gdy wybierasz się na stok, koniecznie załóż kask ochronny. W nim Twoja głowa jest bezpieczna. Wybieraj też trasy narciarskie, dostosowane do Twoich umiejętności”
        • „Śnieżki? Super sprawa. Pamiętaj jednak, żeby kulki lepić tylko ze śniegu. Kawałki lodu i kamienie są zabronione.
        • „Sople, które zwisają z dachu, omijaj szerokim łukiem. Nie przechodź nigdy bezpośrednio pod soplami, a tym bardziej nie strącaj ich, gdyż może być to niebezpieczne.
        • ” Ferie w domu Jestem bezpieczny w sieci! Komputer to Twoja ulubiona rozrywka? Pamiętaj, że w sieci też trzeba zachować zasady bezpieczeństwa. Nie nawiązuj znajomości z obcymi, ani też nie podawaj swojego adresu zamieszkania
        • ” Gdy jestem sam w domu - nie otwieram nieznajomym! „Mama wyszła po zakupy, a tata jest w pracy? Zostałaś sama w domu. Pamiętaj, żeby nie otwierać drzwi nieznajomym. Poczekaj aż wrócą do domu rodzice.
        • ” Ogień jest niebezpieczny - nie igram z nim! „Nie baw się zapałkami. Włączanie kuchenki gazowej lub rozpalanie w piecyku pozostaw osobie dorosłej. Pamiętaj, że z ogniem nie ma żartów”

"Dziewiątka bezpieczeństwa"

1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych.

2. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych! Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!

3. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!

4. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!

5. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.

6. Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku – tam jest bezpiecznie!

7. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym. 8. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.