• Bajkoterapia - lęk przed zwierzętami

• 27.04.2022 11:08
      • Człowiek boi się różnych rzeczy, zjawisk, ludzi. Bywa tak, że bardzo trudno jest poradzić sobie z sytuacjami wywołującymi lęk, strach, szczególnie doświadczonymi w okresie dzieciństwa. Dlatego aby zapanować nad strachem powinno się go najpierw zrozumieć, zobaczyć, poznać i zracjonalizować.

• Dzisiaj rozmawialiśmy na temat bajki pt. „Strach ma wielkie oczy”, skierowanej do dzieci, które boją się: myszy, pająków, owadów, innych zwierząt. Podczas zajęć, poza rozmową, były też zagadki dźwiękowe, odgrywane scenki i inne zabawy dydaktyczne, które miały na celu zminimalizować strach.

Fotoalbum

Nauka umiejętności radzenia sobie ze swoimi emocjami

W świetlicy nr 118 odbywają sie cykliczne zajęcia z "Bajkoterapii". W ramach spotkania trenowaliśmy umiejętności radzenia sobie ze swoimi emocjami,  w szczególności z emocją złości w celu łatwiejszego panowania nad nią.

Lęk przed ciemnością

Zajęcia z cyklu „Bajkoterapii” były przeprowadzone metodą arteterapii. Na podstawie bajki „ Miś Małgorzatki" rozmawialiśmy na temat lęku przed ciemnością. Mówiliśmy o tym, co sprawia, że dzieci boją się ciemności, oraz jakie rytuały ułatwiają im zasypianie. Uczniowie m. in. rysowali swoje lęki za pomocą suchych pasteli.

Jestem inny

Na zajęciach czytałyśmy bajkę  A. Barcisia pt.” Jestem inny”. Celem było  zintegrowanie całej grupy, tak aby każde dziecko nie czuło się odrzucone lub inne. Ważne jest również uświadomienie, że każdy nosi w sobie coś wartościowego, tylko czasem trudno to z pewnych powodów dostrzec.

Fotoalbum

Podczas zajęć utrwaliłyśmy z dziećmi numery alarmowe oraz  przygotowałyśmy dzieci do sytuacji wymagających nietypowych ale szybkich reakcji.

Opracowanie:
        Edyta Zalewska