• Neative speakerzy na lekcjach języka hiszpańskiego i  języka francuskiego
      • Neative speakerzy na lekcjach języka hiszpańskiego i języka francuskiego

• 06.06.2019 17:12
      • W SP 366 od wielu lat uczniowie mają możliwość uczestniczyć w lekcjach prowadzonych przez neative speakerów. Zazwyczaj są to osoby  z krajów angielskojęzycznych. W tym roku szkolnym uczniowie mieli kontakt z hiszpańskojęzycznym Ricardo z Argentyny.
      • Gościł on na lekcjach w klasach uczących się języka hiszpańskiego, także tych młodszych. Piątoklasiści, którzy drugi rok uczą się tego języka, potrafili zadać wiele podstawowych pytań umożliwiających im poznanie wolontariusza. Żywy kontakt z językiem zaktywizował młode osóbki. Podczas zajęć z neative speakerem moi podopieczni mieli możliwość wzbogacenia wiedzy o Hiszpanii i Argentynie. Poznali różnice leksykalne w języku hiszpańskim używanym w obu krajach, a także różnice kulturowe pomiędzy Argentyną a Polską. Te lekcje to dla piątoklasistów dodatkowa motywacja do nauki języka hiszpańskiego.

W październiku 2018 nasza szkoła gościła uczestnika programu AIESEC. Wolontariusz z Algierii spędził u nas dwa tygodnie. Mimo że urzędowym językiem Algierii jest język arabski, język francuski jest tam powszechnie używany i nauczany od najmłodszych lat w szkole. Przed przyjściem na lekcje młodego Algierczyka moi podopieczni z różnych grup mieli za zadanie przygotować pytania, by później móc wcielić się w rolę dziennikarzy. Na początku zajęć ósmoklasiści dowiadywali, się kim jest nasz gość, skąd pochodzi, czym się zajmuje, co lubi. Uzyskali również odpowiedzi na wiele innych osobistych pytań. Podczas pobytu w naszej szkole Hareth opowiadał o swoim kraju i zachęcał uczniów do nauki języka obcego. Polecał słuchanie muzyki - utworów powszechnie znanych wykonawców, takich jak Edith Piaf, ale także współczesnego  rapu francuskiego. Przy takiej motywacji jak tu nie uczyć się języka francuskiego?

Opracowała:
        Magda Gil