• Szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości

• 14.11.2023 15:11
      • Narodowe Święto Niepodległości to polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu. W 1918 roku po 123 latach niewoli od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię nasz kraj znów mógł cieszyć się wolnością. 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.

• 10 listopada 2023 r. w naszej szkole był dniem bardzo uroczystym, w którym brała udział cała społeczność uczniowska. Obchody rozpoczęli najmłodsi uczniowie, klasa 2e przygotowała apel dla klas 0-3, w trakcie którego odśpiewano wspólnie Hymn Polski, przypomniane zostały również symbole narodowe. Najmłodsi przedstawiciele naszej społeczności uczniowskiej zaśpiewali także piosenki Małego Patrioty.

Tego dnia odbył się także Dzielnicowy Konkurs Recytatorski „Ojczyzna w poezji”, który zorganizowany został przez Panią Wioletę Zawistowską i Panią Katarzynę Orzechowską. W konkursie, poza uczniami naszej szkoły, wzięli także udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 368 im. „Polskich Olimpijczyków”, Szkoły Podstawowej nr 314 im. Przyjaciół Ziemi, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 342 im. Jana Marcina Szancera, a także Szkoły Podstawowej nr 356 im. Ryszarda Kaczorowskiego. Poniżej przedstawiamy laureatów w dwóch kategoriach.

Klasy IV-VI

1. Zofia Garal- Szkoła Podstawowa nr 366 im. Jana Pawła II

2. Małgorzata Świszczorowska- Szkoła Podstawowa nr 356 im. Ryszarda Kaczorowskiego

3. Melania Kosińska- Szkoła Podstawowa nr 356 im. Ryszarda Kaczorowskiego

Wyróżnienia:

Jan Gruszczyński- Szkoła Podstawowa nr 368 im. „Polskich Olimpijczyków”

Hanna Zduniak- Szkoła Podstawowa nr 366 im. Jana Pawła II

Katarzyna Dyk- Szkoła Podstawowa nr 342 im. Jana Marcina Szancera

Klasy VII-VIII

1. Pola Plotzke- Szkoła Podstawowa nr 366 im. Jana Pawła II

2. Lena Blacha- Szkoła Podstawowa nr 356 im. Ryszarda Kaczorowskiego

3. Szymon Tylutki- Szkoła Podstawowa nr 366 im. Jana Pawła II

Wyróżnienie:

Martyna Ciulińska- Szkoła Podstawowa nr 366 im. Jana Pawła II

Oficjalne wręczenie nagród przez panią Dyrektor Małgorzatę Wiśniewską odbyło się na hali Białołęckiego Ośrodka Sportu. Laureaci mieli także okazję zaprezentować swoje utwory przed całą społecznością szkolną. Uroczystość została uświetniona występami młodych wokalistów, którzy zaprezentowali takie pieśni jak; „Idę walczyć mamo”, „Rotę”, „Rozkwitały pąki białych róż”, czy „Dziewczyna z granatem”.

Tradycją obchodów Święta Niepodległości jest także konkurs historyczny „Drogi do niepodległości Polski”,  który organizowany jest przez nauczycieli historii- Panią Alicję Ciesek i Pana Krzysztofa Kowalczyka. W konkursie wzięli udział przedstawiciele klas siódmych i ósmych, którzy odpowiadali na pytania związane z utratą, a także odzyskaniem niepodległości. Drużyny walczyły do samego końca, a różnica pomiędzy nimi była niewielka. Poniżej zamieszczamy wyniki konkursu:

1 miejsce- klasa 8a

2 miejsce- klasa 7b

3 miejsce- klasa 7a

Część konkursowa również została uświetniona występami młodych wokalistów, których do występu przygotowała Pani Ania Sikora. Szczególne podziękowania należą się także Pani Ewelinie Błaszkiewicz, która przygotowała piękne dekoracje. Całej uroczystości przyświecał cytat naszego patron Jana Pawła II : „Naród nie znający ojczystej historii, jest jak człowiek bez pamięci, jak drzewo bez korzeni”.

Opracowała:
        Wioletta Zawistowska