• Szkolny Przegląd Małych Form Teatralnych i Artystycznych

• 11.04.2024 13:56
      • 5 kwietnia świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto zostało ustanowione w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę inauguracji w Paryżu, 27 marca 1957 roku, Teatru Narodów – festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.

• Międzynarodowy Dzień Teatru to święto wszystkich ludzi teatru – aktorów, reżyserów, scenografów, twórców, muzyków, ale to również święto wszystkich widzów. Celem tego święta jest promowanie instytucji teatralnych oraz ukazanie roli teatru w kształtowaniu wrażliwości na sztukę.

Występy teatralne poprzedziło spotkanie z aktorem Panem  Arturem Barcisiem, a także warsztaty aktorskie, które poprowadziła dla wybranych klas, aktorka teatralna Pani  Agata Pośnik. Uczniowie wzięli także udział w warsztatach pedagogiczno- teatralnych z asystentką reżysera Panią Moniką Tuniewicz, a także pedagożką teatru Panią Heleną Świegocką. Panie przybyły do nas z Teatru Rozmaitości w Warszawie.

W naszej szkole Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest od lat. Również w tym rok zorganizowany został Szkolny Przegląd Małych Form Teatralnych i Artystycznych. Ten rok był całkowicie wyjątkowy, ponieważ występowała ogromna ilość artystów, również tych najmłodszych. Występy artystów trwały praktycznie cały dzień. Widzowie mogli podziwiać przedstawienia, a także recytacje o różnorodnej tematyce i w różnych językach. Nie brakowało pięknych kostiumów i dekoracji. Przegląd uświetniły przepiękne piosenki, które były prezentowane nie tylko przez solistów, ale także przez chór szkolny oraz instrumentalistów. Muzyków i wokalistów przygotowała Pani Anna Sikora.

Cudowne przedstawienia umiliła nam dekoracja wykonana przez naszą niezawodną, artystyczną duszę- panią Ewelinę Błaszkiewicz. Ponadto wolontariat zorganizował także tego dnia kiermasz ciast i słodkości, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc potrzebującym rodzinom w naszej szkole.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tego niezwykłego, teatralnego dnia. Zapraszamy w przyszłym roku na jeszcze więcej niespodzianek.

Opracowała:
        Wioleta Zawistowska