• Jak nie czytam, jak czytam – akcja czytelnicza w naszej szkole

• 05.04.2023 15:56
      • Jak nie czytam, jak czytam” to najpopularniejsza w Polsce akcja czytelnicza. Powstała, by przełamać stereotyp nieczytającej młodzieży i pokazać, że uczniowie czytają, nawet więcej niż dorośli.

• Osobą, która nie wypuszcza książki z ręki jest Aleksandra z klasy 7c. Uczennica pochłania kolejne powieści. Pewnego dnia zainteresowałam się książką, która leżała u niej na stoliku. Pożyczyłam i przeczytałam … wszystkie tomy serii „Supercepcja” Katarzyny Gacek. Opowiedziałam o tej serii Wojtkowi z klasy 7a i okazało się, że on również zainteresował się poleconą już przeze mnie serią. Dzięki niemu poznałam serię pt. „Zwiadowcy” Johna Flanagana. Wędrowanie z książkami pod pachą wzbudziło zainteresowanie Alana z klasy 8g, z którym wymieniłam wrażenia czytelnicze dotyczące książki pt. „Truchlin” Vojtecha Matochy (pierwszą część poleciła mi Ola). Do naszych rozmów dołączyli inny uczniowie z klasy 8g, którzy zasypali mnie różnymi tytułami. W akcję włączyła się Julia z klasy 8e, która pożyczyła mi bestseller pt. „Gwiazd naszych wina” Johna Greena. Czytelników zaczęło przybywać. Mam wrażenie, że w akcję włączyli się uczniowie wszystkich klas, jakie uczę. W klasie 7c książki o tematyce sportowej czyta Igor, a Hania i Matylda na co dzień wymieniają się zakupionymi książkami.

Akcja promuje czytanie w prosty i radosny sposób, bez przymusu, podniosłych haseł i wielkiej filozofii. Żeby czytanie nie kojarzyło się uczniom z przymusowymi lekturami, tylko miłym wspomnieniem.

Dziękuję wszystkim, którzy czytają! Przyjemnie spotykać Was codziennie w naszej szkole:).

Opracowała:
        Katarzyna Orzechowska