• Szkolny Przegląd Małych Form Teatralnych i Artystycznych

• 04.04.2023 11:22
      • W miniony piątek, 31 marca świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto zostało ustanowione w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę inauguracji w Paryżu, 27 marca 1957 roku, Teatru Narodów – festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.
      • Międzynarodowy Dzień Teatru to  święto wszystkich ludzi teatru – aktorów, reżyserów, scenografów, twórców, muzyków, ale to również święto wszystkich widzów. Celem tego święta jest promowanie instytucji teatralnych oraz ukazanie roli teatru w kształtowaniu wrażliwości na sztukę.

W naszej szkole Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest od lat. Również w tym rok zorganizowany został Szkolny Przegląd Małych Form Teatralnych i Artystycznych. Młodzi wykonawcy występowali w takich kategoriach jak: przedstawienia dramatyczne, teatr muzyczny, teatr lalkowy. Występy teatralne poprzedziły warsztaty aktorskie, które poprowadziła dla wybranych klas, aktorka teatralna pani Agata Pośnik.

Po krótkim powitaniu uczestników przez Panią Wicedyrektor Ewę Biernacką mogliśmy oklaskiwać młodych artystów, prezentujących się w zróżnicowanym repertuarze, przygotowanym pod okiem pani Wiolety Zawistowskiej, pani Katarzyny Orzechowskiej, pana Tomasza Dyka oraz pani Anny Sikory. Wydarzenie poprowadzili niezastąpieni konferansjerzy z klasy 8g- Katarzyna Mogielnicka i Bartłomiej Przychodzeń.

Uczniowie klasy 5h przedstawili własną interpretację „Mitu o Midasie”, przedstawiciele klas 8e i 8d przygotowali dla nas fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Mogliśmy również wysłuchać monologu Klary- bohaterki komedii „Zemsta” Aleksandra Fredry
        w wykonaniu jednej z uczennic klasy 7c. Mieliśmy także przyjemność obejrzeć scenę
        z „Dziadów” Adama Mickiewicza w wykonaniu klasy 7b oraz fragment „Chłopców z Placu Broni” Ferenca Molnara, który zaprezentowali uczniowie klasy 5f.

Z kolei w kategorii teatru lalkowego swoje umiejętności, zarówno plastyczne, jak
        i sceniczne zaprezentowały uczennice klasy 5h- Marianna Stępińska i Dominika Makowiecka. Wieczór uświetniły występy muzyczne uczennic naszej szkoły. Na skrzypcach pięknie zagrała Weronika Mosakowska z klasy 7a, która zaprezentowała fragment musicalu „Skrzypek na dachu”. Swoi talentem wokalnym urzekły natomiast widzów uczennice: Wiktoria Kujawińska z klasy 5f z piosenką „Nic dwa razy” Sanah, Marysia Szubińska z klasy 6c z utworem „Arcade” Duncana Laurence’a oraz sama prowadząca wydarzenie Katarzyna Mogielnicka z klasy 8g, która wprawiła wszystkich w taneczny nastrój piosenką „Black or white” Michaela Jacksona.

Cudowne przedstawienia umiliła nam dekoracja wykonana przez naszą niezawodną, artystyczną duszę- panią Ewelinę Błaszkiewicz. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tego niezwykłego, teatralnego dnia. Zapraszamy w przyszłym roku na jeszcze więcej niespodzianek.

Opracaowała:
        Wioleta Zawistowska