• Dzień Kota

• 22.02.2022 17:01
      • Czego potrzeba kotu

Kotu potrzeba niewiele:
        Pogłaskać go tylko w niedzielę,
        w poniedziałek, wtorek i w środę
        leciutko podrapać go w brodę,
        w czwartek, w piątek i w sobotę
        pobawić się trochę z kotem
        i w niedzielę – znów niewiele.[more]

A jeśli ci się uda
        pokochać go troszeczkę
        i tym co mu smakuje
        napełnisz mu miseczkę

i mocno postanowisz
        nie oddać go nikomu
        i zgodzisz się by czasem
        porządził trochę w domu,

to zauważysz potem
        (to zresztą przyjdzie z wiekiem),
        że będąc bliżej z kotem,
        jesteś bardziej człowiekiem.

Franciszek Klimek

• Łaciate, rude, białe, puszyste, mruczą, miauczą, rasowe i dachowe.  Kto? Koty!

Naszym ulubieńcom poświęcony został Dzień Kota, święto obchodzone na całym świecie 17 lutego. Uczniowie klas 1f, 2c, 2d i 2e wysłuchali pogadanek, obejrzeli prezentacje multimedialne, dzięki którym wzbogacili swoją wiedzę na temat mruczących czworonogów. Wykonali prace plastyczne przedstawiające kociaki, stworzyli podczas zajęć komputerowych biuletyn z wyprawką dla przyszłych posiadaczy kota, wysłuchali baśni i opowiadań, których bohaterami są koty, poznali również kocie piosenki.

Światowy Dzień Kota to święto, które ma na celu propagowanie szacunku dla kotów, zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych kotów, szczególnie zimą, kiedy to nie tylko trudno zdobyć im pożywienie, ale również nie mają schronienia przed zimnem. Schroniska oraz rozmaite organizacje działające na rzecz zwierząt poświęcają im akcje charytatywne, jednak pomoc ta jest niewystarczająca. Mamy nadzieję, że ten dzień nie tylko rozbudzi w uczniach zamiłowanie do kotów, ale przede wszystkim uczuli ich na los bezdomnych zwierząt i zachęci do niesienia im pomocy.

Opracowały.
        Marta Bronhard