• 08.10.2021 16:45
      • 29 września po raz kolejny obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

• "Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

/przysłowie chińskie/

W naszej szkole uczniowie klas 2c i 2e czytali w tym dniu wiersze, bajki i wybrane fragmenty swoich ulubionych książek uczniom klasy 1f.

Celem akcji było promowanie głośnego czytania dzieciom oraz kształtowanie wśród uczniów postawy czytelniczej. Przerywnikiem głośnego czytania były rozmowy i zagadki dotyczące treści opowiadań, w których dzieci uczestniczyły z dużym entuzjazmem. Jeśli chcemy, by dzieci wyrosły na wykształconych, mądrych, kulturalnych i dobrych ludzi wychowujmy je w miłości do książek, codziennie czytając im dla przyjemności: w domu, szkole. Czytanie na głos stymuluje ich rozwój mowy, pobudza do aktywności językowej, uczy rozumieć świat, rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe, rozwija zdolności komunikacyjne, wzbogaca zasób słownictwa, wspiera proces kształtowania się słuchu językowego i pobudza wyobraźnię. Mamy nadzieję, że ta akcja zachęci uczniów i ich rodziców do częstego wspólnego czytania.

Podsumowaniem tego dnia było wykonanie pracy plastycznej, w której dzieci mogły pochwalić się swoją ulubioną tematyką książek po które sięgają.

Opracowały:
        Małgorzata Jońska