• Najczęstsze błędy językowe (nie tylko w internecie)
      • Najczęstsze błędy językowe (nie tylko w internecie)

      • 02.02.2021 13:33
      • Czy zastanawialiście się kiedyś, które błędy językowe w polskim internecie są najczęstsze? My też, dlatego postanowiliśmy to zbadać. Sprawdźcie, co znalazło się na czarnej liście! 

      • Uwaga! Artykuł przeznaczony jest dla ludzi o mocnych nerwach i może nasilić objawy alergii na rażące błędy językowe!

        1WZIĄŚĆ – klasyka gatunku, czyli jeden z najczęstszych błędów językowych w internecie, ale nie tylko. Nie pomagają tłumaczenia, że skoro mówi i pisze się brać, to należy stosować także formę wziąć. Misja Poprawnej polszczyzny w tępieniu tego błędu trwa, bo trwać musi.

        Nie pomogą argumenty, że Sienkiewicz używał formy wziąść. To było dawno temu i nieprawda. Normy językowe zmieniły się. (A tak na marginesie – czy wiedzieliście, że czasownik iść pierwotnie brzmiał Ś jest wtórne, dodane na podstawie analogii do innych czasowników. Tak teraz wiele osób czyni z czasownikiem wziąć…).

        WŁANCZAĆ – znacie już pewnie powiedzenie, że ten, kto mówi włanczać, ma w domu włanczniki. Zdumiewająca jest jednak niekonsekwencja osób popełniających błąd. Skoro według nich bezokolicznik brzmi włanczać, powinni mówić również włanczwłanczyłwłanczyławłanczyliśmy, prawda?

        POSZŁEM – skoro mężczyźni stosujący tę formę upierają się przy jej poprawności i komunikatywności, niech będzie: ja poszłem, ty poszłeś, on poszł. Skoro poszedł, to poszedłem. A dlaczego w takim razie kobiety mówią poszłam? Bo ona poszła. To po prostu należy zapamiętać.

        3 powyższe błędy językowe podsumuje najlepiej koszulka ze sklepu nadwyraz.com

        BYNAJMNIEJ używane w znaczeniu PRZYNAJMNIEJ – w tym wypadku zajrzyjmy do słownika języka polskiego, aby wszystkim niedowiarkom pokazać, że to dwa zupełnie różne słowa:

        bynajmniej I ‘partykuła wzmacniająca przeczenie zawarte w wypowiedzi, np. Nie twierdzę bynajmniej, że jest to jedyne rozwiązanie’.

        bynajmniej II ‘wykrzyknik będący przeczącą odpowiedzią na pytanie, np. Czy to wszystko? – Bynajmniej’.

        przynajmniej ‘partykuła wyznaczająca minimalny, możliwy do zaakceptowania przez mówiącego zakres czegoś, np. Wypij przynajmniej mleko., lub komunikująca, że ilość lub miara czegoś jest nie mniejsza od wymienionej i że może być większa, np. Wyjechała przynajmniej na rok’.

        W skrócie: bynajmniej wzmacnia nasze zaprzeczenie, a przynajmniej to inaczej co najmniej. My wierzymy słownikowi, a Wy?

        Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: Bynajmniej czy przynajmniej? Wyjaśniamy, co oznaczają i kiedy ich używać.

        W KAŻDYM BĄDŹ RAZIE – ten błąd jest trochę jak szampon z odżywką – 2 w 1. W tym błędnym powiedzonku kryją się dwa powiedzenia – w każdym razie i bądź co bądź. Ciekawe, jak to się stało, że obydwa wyrażenia połączyły się w jedno. Czy bądź w powiedzeniu w każdym razie nie brzmi… głupio?

        NAPEWNO – jest to wyrażenie przyimkowe, które powinniśmy zapisywać rozdzielnie tak jak na nowona darmona okrągłona prawo. I nigdy nie mylcie na pewno z naprawdęNa pewno pisze się na pewno oddzielnie, natomiast naprawdę piszemy naprawdę łącznie. (Temu zagadnieniu poświęciliśmy osobny artykuł: Kilka uwag na temat pisowni: na pewno, naprawdę, w ogóle, po prostu).

        DZIEŃ DZISIEJSZY – wystarczy powiedzieć dziś. To trochę tak jak w miesiącu październikumoja osoba. Ma brzmieć mądrze, a nie brzmi. Profesor Bańko napisał kiedyś w poradni:

        Pokrętna forma bywa przykrywką dla pustej treści, poza tym – jak pewnie niektórzy sądzą – dodaje mówiącemu powagi.

        My się z tym stwierdzeniem całkowicie zgadzamy.

        TRWA NADAL – skoro trwa, to nie przestało trwać. Nadal jest tutaj zbędne. Istnieje podobny błąd – kontynuować dalej.

        OKRES CZASU – to kolejny błąd w stylu dnia dzisiejszego czy trwa nadal. To pleonazm, czyli tzw. masło maślane. Już w samym słowie okres zawarte jest znaczenie „odcinek czasu”.

        10??? – ten punkt przez najbliższe kilka dni pozostanie pusty. To od Was zależy, co się w nim znajdzie! Wystarczy pod artykułem dodać komentarz z propozycją błędu, który według Was jest popełniany w internecie najczęściej.

        Źródło:https://polszczyzna.pl/10-najczestszych-bledow-jezykowych-w-internecie/?fbclid=IwAR1b8nJEhF17TjVcjIr7ZFMDaXiH5SjDdgatA1nQcpV8nZVbLbTByGJInHM=

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty