• Gra miejska z okazji V Dni Węgierskich

• 05.10.2020 15:04
      • 3 października w ramach V Dni Węgierskich na terenie Tarchomina odbyła się gra miejska prowadząca ulicami i skwerami poświęconymi postaciom z historii polsko-węgierskiej.

• W grze wzięły udział drużyny z białołęckich szkół, które rywalizowały ze sobą w konkurencjach wymagających znajomości kultury, historii, języka węgierskiego, a czasem również zwyczajnej zręczności. Drużyna z naszej szkoły składająca się z uczniów klasy 8b dzielnie walczyła o jak najlepsze miejsce.

Mimo, że nie zwyciężyliśmy, mieliśmy okazję dowiedzieć się z czego składa się węgierskiej gulasz, poznaliśmy tajniki nadawania Morsem, a przede wszystkim poznaliśmy wydarzenia z okresu drugiej wojny światowej, gdy odważni Węgrzy, tacy jak Laszlo Osvath czy József Antall, pomagali tysiącom polskich imigrantów, którzy trafili do obozów dla uchodźców na Węgrzech.

Laszlo Osvatha, węgierskiego ministra spraw zagranicznych z okresu II wojny światowej upamiętnia pomnik przy rondzie niedaleko naszej szkoły.

Opracował:
        Grzegorz Kowalski