• Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
   • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

   • 28.09.2018 13:55
   • Pamięciowe opanowanie tabliczki mnożenia jest warunkiem przyszłych matematycznych sukcesów. Pomóżmy naszym dzieciom i zamiast żmudnego i nudnego "wkuwania" zastosujmy inne, przyjemniejsze metody.
   • Tabliczka mnożenia na wesoło

    Albert Einstein powiedział:  zabawa to najwyższa forma nauki!

     

    Dzieci poznają zasady dodawania, odejmowania i tabliczkę mnożenia, dzielenia.
     

    Pamiętajmy, że:

    "wzrokowcy" koncentrują się na obrazie,

    "słuchowcy" lepiej zapamiętują powtarzając na głos to czego się uczą.

    Niektóre dzieci uczą się szybciej będąc w ruchu lub ugniatając plastelinę.

     

    Motywacja to taki silnik, który sprawia, że wykonujemy określone zadania. Problem jednak w tym, że silnik silnikowi nierówny, a jego umiejscowienie również ma niebagatelne znaczenie… 

    Sprawdź co pomaga Twojemu dziecku i wykorzystaj to.

    Baw się razem z dzieckiem.

     

    Memory

    Ze sztywnego kartonu  wycinamy dwa kwadraty.

    Na jednym piszemy działanie (np. 6x2), a na drugim wynik (np.12).

    Takich różnych par robimy przynajmniej pięć i gramy jak w typowe memory.

    Nowe pary dorabiamy stopniowo, w miarę jak dziecko poznaje tabliczkę mnożenia w szkole. Gdy par jest już bardzo dużo, do rozgrywki wybieramy tylko część z nich.
     

    Duetka

    Brystol (najlepiej kolorowy) tniemy na prostokąty wielkości kart do gry.

    Na każdym prostokącie z jednej strony (awers) piszemy działanie, a na odwrocie (rewers) jego wynik.

    Tak przygotowanymi kartami gra dwoje dzieci. Dostają po tyle samo kart i na zmianę każde z nich pokazuje przeciwnikowi kartkę z działaniem (awers). Samo patrzy na rewers z wynikiem. Gdy przeciwnik poda prawidłowy wynik, otrzymuje kartkę i  kładzie ją obok siebie. Gdy się pomyli, kartka pozostaje u pytającego, który pokazuje prawidłową odpowiedź. Wygrywa dziecko, które uzbierało najwięcej kartek.

    Kolorowanki

    Dzieci lubiące kolorowanie z przyjemnością zajmą się matematycznymi kolorowankami:

    Puzzle

    Matematyczne puzzle, jeśli to możliwe, drukujemy na grubszym papierze lub przyklejamy (dokładnie smarując klejem całą powierzchnię) na brystol i dopiero wycinamy - wtedy będą wielokrotnego użytku. Możemy też wydrukować je na cienkim papierze - wtedy po pocięciu i ułożeniu dziecko może przykleić ułożony kształt na kolorowym kartonie. 

    "Ślimak"

    Gra planszowa, rysujemy na papierze ślimaka. Kolorujemy wg własnego pomysłu. Przed rozpoczęciem gry należy przygotować pionki i kostkę. Wyznaczamy na muszli kilka (kilkanaście pól) z działaniami, wynikami ew. innymi zadaniami. Wśród graczy powinna być osoba dobrze znająca tabliczkę mnożenia (np. starszy brat). Gramy od pola Start do pola Meta . 

    Zasady gry:
    Pionki ustawiamy na polu START. Ustalamy kolejność rozpoczynania gry (np. .zaczyna najmłodszy). Gracze na zmianę rzucają kostką i przesuwają się o ilość pół wskazaną przez kostkę. Jeśli gracz stanie na polu z działaniem (np. 6x4), musi obliczyć wynik tego działania (24) i przesunąć się na pole z tym wynikiem. Dzięki temu czasem przesuwa się dalej naprzód, a czasem musi się wycofać. Wygrywa zawodnik, który pierwszy stanie na polu META.

    Spacery

    Niektórzy uczą się szybciej będąc w ruchu. Dlatego warto powtarzać tabliczkę mnożenia na spacerach, na placu zabaw, chodząc po pokoju itp.


    Czasami można wykorzystać : „magię” J

    MNOŻENIE PRZEZ 9

    Zamiast zapamiętywać wyniki mnożenia przez 9, możemy posłużyć się jednym z poniższych sposobów: 

    Palcówka
    Wyciągamy przed siebie obie dłonie (grzbietem ku górze), palce wyprostowane. 

    Jeśli mnożymy 9x2, to zginamy drugi palec licząc od lewej strony (czyli serdeczny palec lewej dłoni). Wyprostowane palce znajdujące się po lewej stronie od zgiętego palca wskazują ilość dziesiątek (1). Wyprostowane palce znajdujące się po prawej stronie od zgiętego palca wskazują ilość jedności (8). Wynik widać "jak na dłoni" - 18.

    Jeśli mnożymy 9x6, to zginamy szósty palec licząc od lewej strony (czyli kciuk prawej dłoni). Wyprostowane palce znajdujące się po lewej stronie od zgiętego palca wskazują ilość dziesiątek (5). Wyprostowane palce znajdujące się po prawej stronie od zgiętego palca wskazują ilość jedności (4). Wynik - 54.

    Wyliczanie
    Wynik mnożenia przez 9 obliczamy następująco: 

    ilość dziesiątek (wyniku) otrzymujemy odejmując 1 od liczby mnożonej przez 9; zastanawiamy się ile trzeba do otrzymanej liczby dodać aby otrzymać 9 - to nasza liczba jedności

    Przykłady:

    zamiast mnożyć liczbę (np.5) przez 9, mnożymy ją przez 10 i odejmujemy od wyniku tą liczbę (5)Przykłady:
    6x9=54, bo 6x10=60, a 60-6=54
    3x9=27, bo 3x10=30, a 30-3=27

    Te wyliczenia początkowo mogą wydawać się skomplikowane, ale gdy dziecko zrozumie zasadę i dobrze dodaje i odejmuje w pamięci, to czasem woli wyliczanie od zapamiętywania wyników.

     

    Katarzyna Obidzińska

     

   • Wróć do listy artykułów
  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 366 im. Jana Pawła II
   • sekretariat@strumyk21.edu.pl
   • +48 22 58-70-980 Fax:+48 22 58-70-998
   • ul. Strumykowa 21 03-138 Warszawa