• 14 marca – DZIEŃ LICZBY PI
      • 14 marca – DZIEŃ LICZBY PI

      • 18.03.2025 12:47
      • Liczba pi jest stałą matematyczną wyrażającą stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Fascynuje ludzkość już od czasów starożytności, a jako pierwszy jej właściwości i znaczenie w matematyce badał w III w. p.n.e. Archimedes, dlatego też bywa nazywana stałą Archimedesa.
      • Swoje trzecie imię – ludolfina – zawdzięcza niemieckiemu matematykowi Ludolphowi van Ceulenowi, który w XVII wieku podał jej rozwinięcie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. JEST JEDYNĄ LICZBĄ, KTÓRA MA SWOJE ŚWIĘTO. Inspiruje naukowców i artystów, którzy tworzą wierszyki ułatwiające zapamiętanie kolejnych cyfr jej rozwinięcia dziesiętnego, a polska noblistka Wisława Szymborska poświęciła jej jeden ze swoich wierszy.

        3,14159265358979323846264338327950…

        Mimo, iż nasza bohaterka ma ponad 2000 lat, historia jej święta jest niedługa.

        Na pomysł, aby poświęcić 14 marca liczbie π, wpadł pewien amerykański fizyk, Larry Shaw. Zauważył, że datę tę zapisuje się w jego kraju za pomocą trzech cyfr i kropki: 3.14, tak samo jak początkowe cyfry ułamka dziesiętnego, którym jest liczba π.

        Pierwsze obchody tego dnia odbyły się w 1988 roku w San Francisco, w muzeum nauki Exploratorium, które ożywiło się muzyką i zabawami na cześć tej tak szczególnej i fascynującej liczby.

        W 2009 roku amerykański prezydent Barack Obama oficjalnie ogłosił 14 marca DNIEM LICZBYπ. Święto stało się okazją, by zachęcić dzieci i młodzież do uczenia się matematyki. Dziś rozpowszechniło się na całym świecie i dzięki uniwersalnemu językowi nauki łączy miłośników matematyki wszystkich krajów, kultur i języków.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Opracowała:
        Wioletta Sosnowska

         

         

         

         

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty