• Wycieczka do Sejmu kl. 3h

• 05.02.2024 09:46
      • 4 stycznia 2024 r. uczniowie klasy 3h uczestniczyli w wycieczce do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
        Zanim rozpoczęło się zwiedzanie Sejmu, zatrzymaliśmy się na chwilę pod Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego – znajdującym się naprzeciw kompleksu budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

• Trasa zwiedzania Sejmu rozpoczęła się w Centrum dla Zwiedzających i objęła przejście podziemnym korytarzem, gdzie zaprezentowana została wystawa dotycząca sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej, a także makieta współczesnego kompleksu budynków sejmowych.

Kolejnym punktem była wizyta w galerii Sali Posiedzeń Sejmu, gdzie uczniowie wysłuchali prelekcji dotyczącej historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.

Dziewczęta i chłopcy zapoznali się z historią sejmowania w Polsce, a także mieli okazję usiąść w ławach sejmowych. Uczniowie dowiedzieli się też, gdzie mieszczą się poszczególne kluby i gdzie urzędują najważniejsze osoby parlamentu, jak wygląda codzienna praca posłów oraz ich udział w wielu komisjach.

Na koniec uczniowie przeszli na hol główny i obejrzeli dwie tablice pamiątkowe. Pierwsza z nich dedykowana jest posłom II Rzeczypospolitej, którzy zginęli walcząc o Polskę podczas II wojny światowej. Druga tablica upamiętnia posłów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Pani przewodnik  pochwaliła uczniów za aktywny udział oraz bezbłędne odpowiedzi na zadawane przez nią pytania.

Bardzo dziękujemy za serdeczne przyjęcie w murach gmachu przy ulicy Wiejskiej oraz wspaniałą lekcję historii i parlamentaryzmu.

Opracowała:
        Dorota Lewandowska