• Dla Rodziców - o savior-viv'rze dla dzieci – najlepsze książki

• 21.03.2019 12:40
      • Maniery świadczą o człowieku, także tym małym. Jak jednak nauczyć dziecko zasad etykiety? Wbrew pozorom, wcale nie jest to tak trudne, jak by się mogło wydawać.

• W edukacji dobrego wychowania mogą się przydać książki poświęcone zasadom dobrego wychowania dla najmłodszych i tych starszych dzieci. Oto kilka z nich. Jeszcze inne tytuły mamy w bibliotece.

Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci – Grzegorz Kasdepke (mamy w bibliotece)
        Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura
        Rok wydania: 2010, II wydanie 2017

Czym jest bon ton i savoir – vivre? Nie da się ukryć, że dla dzieci te pojęcia pochodzące z języka francuskiego mogą być niezrozumiałe. No, chyba że ktoś napisze o podstawowych zasadach dobrego wychowania w tak przystępny sposób i ze swadą, jak Grzegorz Kasdepke. Z niej o tym, kto to jest właściwie ten dobrze wychowany człowiek dowiesz się i Ty, i Twoja pociecha.

Dobre obyczaje, czyli w lekkim tonie o bon tonie – Agnieszka Frączek
        Wydawnictwo: Arkady
        Rok wydania: 2008

Skoro już o dobrym wychowaniu mówimy do dzieci, róbmy to lekko i przyjemnie, a najlepiej – wierszem. Tak właśnie zrobiła Agnieszka Frączek, która przygotowała potężną garść dobrych rad, gdy chodzi o savoir-vivre dla najmłodszych i zamknęła je w rymowankach. Gwarantujemy, że Twojej pociesze będzie te reguły dzięki temu znacznie łatwiej przyswoić.

Dobre wychowanie wierszem – Bożena Pierga
        Wydawnictwo:       Martel
        Rok wydania:         2017

To kolejny poradnik poświęcony dobremu wychowaniu w wierszowanej formie. Sprawdzi się dobrze zarówno odczytywany przez mamę czy tatę przedszkolakowi, jak i podczas samodzielnej lektury dla nieco starszego malucha. Nauczy dobrych manier na co dzień, zachowania przy stole, reguł związanych z utrzymaniem czystości, w relacjach z przyjaciółmi i dorosłymi, w domu i poza domem. No końcu czytelnik znajdzie słowniczek trudniejszych pojęć.

Dobre maniery czyli savoir-vivre dla dzieci – Joanna Krzyżanek (mamy w bibliotece)
        Wydawnictwo: Wydawnictwo Publicat
        Rok wydania: 2005

To zbiór 22 pouczających opowieści o tym, jak dziecko powinno się zachować, by sprostać regułom dobrego wychowania. Maluch dowie się z nich m.in., ile czekoladek może zjeść z pudełka położonego na stole podczas przyjęcia urodzinowego, kto powinien pierwszy podać rękę, oraz czy wypada oglądać film, gdy do domu przyjdą goście.

Dobre maniery Cecylki Knedelek, czyli o tym, że wypada wiedzieć, co wypada - Krzyżanek Joanna
        Wydawnictwo: Wydawnictwo Jedność
        Rok wydania: 2015

"Ta książka jest dla wszystkich dzieci, które choć raz w życiu miały ochotę wylizać miseczkę po lodach malinowych lub uczyniły to. Dobrych manier nie można kupić ani w małym sklepiku na rogu ulicy, ani w supermarkecie. Nauczenie się ich nie jest tak proste jak zjedzenie marchewki, ale też nie jest tak trudne jak znalezienie igły w stogu siana" – przekonuje autorka tej pełnej dobrego humoru książki, w której dzieci znajdą mnóstwo prostych wskazówek i przykładów, jak zachowywać się zgodnie z zasadami dobrego wychowania. Dwie doskonale znane dzieciom bohaterki – Cecylka Knedelek i gąska Waleria – zapraszają do lektury i zapewniają mnóstwo dobrej zabawy!

Dobre maniery. W domu, na przyjęciu, w szkole – Jarosław Górski
        Wydawnictwo: SBM Renata Gmitrzak
        Rok wydania: 2018

Po co przestrzegamy manier? Przede wszystkim, aby wszystkim nam żyło się lepiej i przyjemniej. Dlatego warto o nie zadbać zarówno w domu, jak i w szkole czy podczas spotkań z kolegami i koleżankami. Bogato ilustrowany poradnik Jarosława Górskiego krok po kroku prowadzi przez świat dobrych manier w przystępny dla młodego czytelnika sposób.

Dzieci w sieci dobrych manier – Zofia Staniszewska
        Wydawnictwo: Wydawnictwo Debit
        Rok wydania: 2018

XXI wiek to era Internetu. Wraz z pojawieniem się tego medium, pojawiły się również nowe kanały i style komunikacji. Jakich zasad dobrego wychowania powinno się przestrzegać, będąc online? Poza regułami kulturalnego zachowania autorka porusza tematy takie, jak cyberprzestępczość czy bezpieczeństwo w Internecie. Bardzo wartościowa lektura dla uczniów szkoły podstawowej.