• Biblioterapia okiem praktyka

• Biblioterapia okiem praktyka… czyli jak mogą wyglądać zajęcia.

Literatura może dawać wsparcie, kompensować niezaspokojone potrzeby; przedstawia wzory myślenia i zachowania, a tym samym odpowiednio dobrana wpływa na prawidłowy rozwój społeczny i socjalizację dziecka, poprzez kształtowanie określonych, pożądanych społecznie postaw.

Słowo pisane pomaga w wyciszeniu, uspokojeniu, zmniejsza lęki oraz umożliwia akceptację własnej osoby. Dzieci niejednokrotnie identyfikują się z bohaterami czytanych książek czy wybranych krótkich tekstów literackich, przez co łatwiej zrozumieć im uczucia swoje i innych oraz odczytać właściwie ich ekspresję. Dzięki książkom zaczynają pojmować niezrozumiałe dotychczas sytuacje, zdobywają kolejne umiejętności, a także odnajdują siłę i odwagę do radzenia sobie bądź rozwiązania trudnych sytuacji.

Odpowiednio dobrany tekst literacki pomaga dziecku rozwiązać swój problem, umożliwia adekwatne postrzeganie świata i swojego w nim miejsca. Wzbogaca doświadczenia, prezentuje wzory osobowe, którymi z reguły są bohaterowie książek, którzy w pewnym stopniu, zastępczo zaspokajają potrzeby dziecka. Dają mu poczucie, że nie jest osamotnione w walce ze swoim problemem, że inni też je mają i potrafią sobie z nimi poradzić. Budzą nadzieję i poczucie, że można pokonać lęk, trudności oraz odnieść zwycięstwo.

Buduje to pozytywny obraz samego siebie, wiary we własne siły i możliwości, uczy sposobów pokonywania trudności i przeświadczenia, że ucieczka od problemu nie jest sposobem na jego rozwiązanie. Nie można wyręczać dziecka w rozwiązywaniu jego problemów. Musi ono samo nauczyć się, jak sobie z nim radzić i tu bardzo duże znaczenie ma biblioterapia.

Stosowana systematycznie, stymuluje rozwój społeczny ucznia, pomaga zrozumieć siebie i innych. Z dużym powodzeniem może być stosowana do:

• pracy z osobami o niskim poczuciu własnej wartości,
          • nauki lepszego zrozumienia ludzkich zachowań i motywacji,
          • zwiększenia szacunku wobec siebie,
          • rozbudzenia zainteresowania innymi,
          • zmniejszenia poziomu napięć
          • pokazania, że inni też borykają się z podobną trudnością,
          • wskazania, że istnieje więcej niż jedno rozwiązanie problemu,

W biblioterapii skierowanej do dziecka w młodszym wieku szkolnym istotną rolą jest przygotowanie dziecka do obcowania ze światem, uwrażliwianie na problemy dobra i zła, ukazywanie form pomocy innym.

Realizację tych zadań można osiągnąć, w zależności od wieku uczestnika zajęć, jego poziomu rozwoju i aktywności poprzez:

• czytanie tekstów wybranych przez prowadzącego,
          • rozmowę o czytanym utworze, jego bohaterach, przygodach itp.,
          • pisanie listu do bohatera,
          • wymyślanie innego zakończenia utworu,
          • wymyślanie ciągu dalszego przygód bohatera,
          • ćwiczenia dramowe w oparciu o wybrany tekst literacki,
          • wykonanie ilustracji do czytanego utworu obrazującej jego nastrój,
          • wyrażanie środkami plastycznymi emocji wywołanych u dzieci przez utwór.

Tak szeroki wybór działań pozostawia dużą swobodę w konstruowaniu zajęć, dając duże pole do popisu prowadzącego oraz umożliwia znaczne urozmaicenie ich przebiegu, przez co dzieci chętniej w nich uczestniczą. Działania te muszą być dostosowane do wieku dzieci i zgodne z ich zainteresowaniami oraz możliwościami psychofizycznymi i motorycznymi.