• Środki i techniki biblioterapeutyczne

• Środki biblioterapeutyczne:

• ”Książki łatwe w czytaniu" - czyli takie propozycje wydawnicze, które odpowiadają ściśle określonym kryteriom: sztywna oprawa, sztywne kartki, duża czcionka, odpowiedni odstęp pomiędzy literami, wyrazami i wersami, każde zdanie rozpoczęte od nowego wiersza, język, prosty, zrozumiały dla dziecka z obniżoną normą intelektualną, unikanie słów abstrakcyjnych, treść oparta o realia życia dziecka, konkretne, jednoznaczne, kolorowe ilustracje (lub dobre kolorowe fotografie), zamieszczone obok tekstu - najlepiej na sąsiedniej stronie.
          • Książki - zabawki, czyli takie, które przypominają swym kształtem maskotki, klocki, różnego rodzaju figury do układania, ale są też wyposażone w prosty tekst lub taśmę magnetofonową z nagraną bajką terapeutyczną.
          • Książki drukowane dużą czcionką.
          • Książki drukowane pismem Braille'a.
          • Książki "mówione" - nagrane na kasetach magnetofonowych i płytach CD
          • Książki wydane tradycyjną metodą typograficzną, ale uzupełnione o płyty CD, na której nagrano ten sam tekst.
          • Płyty CD z różnymi efektami akustycznymi i odgłosami przyrody (szum lasu, śpiew ptaków itp).
          • Płyty CD z muzyką (uspokajającą lub aktywizującą) oraz z różnego rodzaju montażami słowno - muzycznymi lub pieśniami i piosenkami.
          • "Bity inteligencji i karty do nauki czytania - niezbędne w rehabilitacji dzieci z uszkodzeniem mózgu (porażeniem dziecięcym) metodami filadelfijskimi i brytyjską - wykorzystywanymi też w terapii dzieci z innymi niesprawnościami.
          • Zabawki edukacyjne i gry dydaktyczne.
          • Filmy na kasetach wideo, wspomagające proces rehabilitacji .
          • Edukacyjne i terapeutyczne programy komputerowe.

Podstawowe techniki biblioterapeutyczne:

• głośne, samodzielne czytanie tekstów przez dzieci
          • czytanie wyselekcjonowanych tekstów przez prowadzącego słuchanie tekstów biblioterapeutycznych o charakterze relaksacyjnym lub aktywizującym
          • dyskusja nad czytanym utworem
          • pisanie listu do bohatera literackiego wymyślanie innego zakończenia utworu
          • wchodzenie w rolę wybranego bohatera i przedstawienie scenek (drama) inspirowanych sytuacją literacką
          • wykonywanie ilustracji do czytanego utworu obrazującej jego nastrój
          • wykonywanie prac plastycznych ilustrujących emocje dzieci wywołane czytanym utworem
          • mandala, czyli buddyjska technika uspokajająca, która ma wywołać refleksję oraz poprawić koncentrację, która doskonale spełnia również rolę integracyjną grupy i pobudza do pracy twórczej ( malowanie, rysowanie, usypywanie z piasku, kasztanów, patyczków, grochu itp.

Zajęcia z zastosowaniem biblioterapii:

• wykonywanie wydzieranek i układanie podpisów adekwatnych do treści utworu
          • projektowanie strojów dla ulubionych bohaterów literackich
          • rozwiązywanie krzyżówek związanych z treścią utworu
          • zabawy logopedyczne układanie i  rozwiązywanie rebusów zgadywanki, quizy, konkursy
          • zabawy czytelnicze: malowanie i rysowanie ilustracji do wybranych, niedokończonych fragmentów utworu tworzenie symbolicznego katalogu "ruchomych obrazków" (dzieci inscenizują sceny wymieniane przez nauczyciela)
          • lepienie z plasteliny elementów brakujących w przeczytanym przez nauczyciela i znanym dzieciom wcześniej opisie rzeczy czy sceny.