• Zajęcia z Wychowania komunikacyjnego

• 19.03.2018 11:53
      • 15 marca 2018 roku klasa 1a uczestniczyła w zajęciach komunikacyjnych organizowanych w ramach projektu „Nasza wspólna sprawa, ekologiczna Warszawa”. Odbyły się w salach i w pojeździe. Pracownicy ZTM omówili z dziećmi podstawowe zasady bezpiecznego podróżowania transportem publicznym. Uczniowie poznali jego zalety, środki komunikacji miejskiej i informacje na temat właściwego zachowania w trakcie podróży.
      •

Z wyświetlanych w trakcie zajęć odcinków serialu „Pan Bilecik uczy” dowiedzieli się m.in. co można przeczytać na przystanku, po co maluje się na nich żółte linie, dlaczego warto trzymać się poręczy w czasie podróży, czy wolno jeść w autobusie i jak się zachować w sytuacjach nadzwyczajnych.

„Pan Bilecik uczy” to krótkie i cieszące edukacyjne filmiki z maskotką ZTM w roli głównej, która razem z dziećmi podróżuje po Warszawie różnymi środkami komunikacji miejskiej.

Każdy z uczniów otrzymał specjalną książeczkę z podstawowymi informacjami o komunikacji, ciekawostkami, zagadkami i  zadaniami do rozwiązania. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z ekologicznymi postawami i otrzymały ulotkę z nasionami tymianku do samodzielnego posadzenia.

Po zajęciach w klasie, uczniowie udali się zwiedzić autobus elektryczny. Kierowca MZA opowiedział uczniom o ekologicznych środkach transportu publicznego. Dzieci poznały tajemnice „elektryka”, zaparkowanego na szkolnym parkingu i mogli obejrzeć różne, na co dzień niedostępne zakamarki pojazdu – komorę silnika, pantograf i baterie elektryczne.

Uczniowie poznali także oznaczenia wewnątrz pojazdu, uczyli się odczytywać informacje z monitorów, poznali zasady bezpiecznego wchodzenia i opuszczania autobusu oraz zasady działania biletomatów i kasowników. Te ostatnie cieszyły się sporym zainteresowaniem i sprawiły pierwszakom sporo radości. Sprawdzili również czy klapa dla wózków inwalidzkich wytrzyma ciężar całej klasy. Dzieci dowiedziały się na własnej skórze, że zabezpieczenia drzwi autobusu nie dadzą się łatwo otworzyć. Pan kierowca pokazał dzieciom jak szybko uwolnić się z autobusu, gdy prowadzący np.
        zasłabnie.  Jaś miał okazję samodzielnie sprawdzić, skąd kierowca wie, że ktoś chce wysiąść i które drzwi należy otworzyć.