• "6 obrazów dla sześciolatka"

• 17.03.2018 21:15
      • 7 marca 2018 roku, klasa 1a po raz  kolejny uczestniczyła w projekcie edukacji kulturowej „6 obrazów dla sześciolatka” organizowanym przezStowarzyszenie „Fala Kultury”. Zadaniem tego projektu jest kształtowanie u uczniów poczucia tożsamości narodowej, wrażliwości estetycznej i rozwijanie uzdolnień plastycznych.
      • Uczniowie poznali sylwetkę polskiej malarki Olgi Boznańskiej, która zasłynęła na całym świecie tworząc między innymi piękne portrety. Życiorys tej malarki pokazał, że mimo przeciwności losów trzeba dążyć za swoimi marzeniami i pasjami.

Podczas tego spotkania pierwszoklasiści przyjrzeli się obrazowi zatytułowanemu „Dziewczynka z chryzantemami”.

Kreda, węgiel oraz biała i czarna kartka zapoznała nas z pojęciem kontrastu. Wiemy teraz, że „kreda nie spisała się na białej kartce” (Kacper M.).  A portret dziewczynki skłonił uczniów do przemyślenia, dlaczego nasza uwaga skupia się w pierwszej kolejności na oczach i kwiatach umieszczonych na obrazie. Dzieci od razu wiedziały dlaczego Olga Boznańska wykorzystała ten trik – poprzez kontrast i odpowiedni dobór kolorów malarka podkreśliła emocje, które chciała przekazać w portrecie.

Dzieci miały okazję spróbować przedstawić wybrane przez siebie uczucie oraz pobawić się kontrastem. Ich zadaniem było samodzielny dobór barw, które podkreślą emocje na portrecie.

Aby uczniowie mogli wrócić do zagadnień poruszanych na warsztatach po każdym spotkaniu wszyscy uczestnicy otrzymują książki z serii „Magiczny Ogród Sztuki”.