• Program „Ogarnij inżynierię”, w którym w roku szkolnym 2020-2021 uczestniczyli uczniowie klas czwartych, to innowacyjny program edukacyjny, który proponuje realizowanie podstawy programowej poprzez pracę z uczniami  nad projektami inżynierskimi. Opiera się on na interdyscyplinarnym podejściu  STEAM (ang. Science, Technology, Engineering, art., math- przyroda, technika, inżynieria, sztuka i matematyka).

Podstawowe założenia programu STEAM

• konstruktywny model nauczania- uczenie nie jest biernym procesem , uczymy się aktywnie
      • motywacja i przekonania są integralnym elementem procesów poznawczych
      • społeczne relacje są fundamentem  dla rozwoju  poznawczego.

Program „Ogarnij Inżynierię” jest realizowany przez Fundację Katalyst Engineeering.

Skąd taki pomysł?

Dzieci od najmłodszych lat poznają rzeczywistość poprzez eksperymentowanie, sprawdzanie jak to działa, odkrywanie nietypowych zastosowań. Dzięki projektom inżynieryjnym możemy rozwijać to podejście  i wykorzystywać je , by uczyć dzieci podstawa myślenia  naukowego i inżynieryjnego. Uczniowie są zachęcani do  rozwiązywania  problemów, pracy zespołowej i kreatywnego myślenia.

W ciągu roku szkolnego uczniowie- młodzi inżynierowie  na różnych przedmiotach, wyruszą w niepowtarzalną  podróż, realizując  następujące tematy:

1. Kto może być inżynierem?
      2. Do czego potrzebne są nam rośliny?
      3. Jak zbudować dach z zielonym dachem?
      4. Projektowanie 3D.
      5. Jaką dziś mamy pogodę?
      6. Od ciała stałego do gazu – wpływ temperatury na substancje.
      7. Skąd wiemy, czy jest ciepło czy zimno?
      8. Jak działa drukarka 3D?
      9. Co wisi w powietrzu?
      10. Skąd wieje wiatr? Czy wiatr jest silny ,czy szybki?
      11. Co kogut robi na dachu?
      12. Moje pomysły w trójwymiarze.
      13. Miasto przyszłości.
      14. Jak rośliny pomagają nam oszczędzać energię?
      15. Najlepsze dachy pod słońcem.

Bardzo zachęcamy Szanownych Państwa Rodziców do wsparcia (także finansowego) naszych pomysłów, bo  wszak żyjemy w czasach, w których znajomość technologii staje się równie ważna jak znajomość pisania i czytania.

Nauczyciele i wychowawcy klas czwartych SP 366