• Symultana na zajęciach szachowych

• 19.11.2018 16:59
      • 14 listopada, młodzi szachiści, uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do symultany. Na zajęciach szachowych w klasie 1 B oraz na kółku szachowym dzieci grały przeciwko jednemu zawodnikowi.

• Była to dla nich całkowita nowość. Żaden z zawodników do tej pory nie spotkał się z taką formą gry. Starszaki miały również za zadanie zapisać swoją partię na bloczkach treningowych do zapisu partii. Ale się działo…

Poniżej dla wszystkich laików szachowych i wszystkich żądnych wiedzy parę ciekawostek.

Symultana to taki mecz szachowy w którym szachista gra jednocześnie z wieloma przeciwnikami, z których każdy rozgrywa partię na swojej szachownicy.

Jest to bardzo popularna forma propagowania szachów. Umożliwia ona rozegranie partii przez amatorów lub słabszych zawodników z mistrzem szachowym.

Symultana jest najczęściej rozgrywana tak, że symultanista gra wszystkie partie białym kolorem.

Niektórzy arcymistrzowie potrafią po spotkaniu odtworzyć każdą zagraną partię, nawet z setki szachownic. W spotkaniach tego typu zdarza się nierzadko, iż znacznie słabszy przeciwnik wygrywa partię ze względu na 30, 50 czy 100-krotnie dłuższy czas do namysłu, niż jego przeciwnik.

Rekordy symultaniczne

24 grudnia 2010 w Indiach ustanowiono absolutny rekord świata pod względem liczby partii symultanicznych, w których 1024 mistrzów rywalizowało z 20 480 przeciwnikami, wśród których znajdowało się 480 Vip-ów  (m.in. ministrów oraz aktorów filmowych i telewizyjnych), 12 000 uczniów, 3000 studentów i 5000 graczy klubowych.

Opracowała:
        Katarzyna Obidzińska