• Warsztaty "„Świat Głuchoniewidomych”

• 28.03.2019 12:28
      • 26 marca 2019 roku klasa 2 a brała udział w warsztatach: „Świat Głuchoniewidomych” z Panią Hanną Polkowską z Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym w Warszawie.

• Podczas zajęć uczniowie poznali alfabet palcowy – Alfabet Lorma, podjęli próbę przeliterowania swoich imion. Za pomocą specjalnych symulatorów mieli możliwość przez chwilę poczuć się jak osoba z dużą wadą wzroku podczas wykonywania szkolnych zadań. Każdy podjął próbę zbadania dotykiem różnych przedmiotów i odgadnięcia do czego one służą. Uczniowie porównywali życie codzienne osoby niewidomej i widzącej oraz poznali wiele sprzętów pomagającym osobom niewidomym np. kasetka na pieniądze czy zegar podpisany alfabetem Braille’a.

W trakcie warsztatów uczniowie weszli w świat osób głuchoniewidomych. Na własnej skórze mogli poczuć jak trudne jest poruszanie się bez zmysłów wzroku i słuchu. Dowiedzieli się również, że zaufanie do przewodnika jest niezbędne do bezpiecznego poruszania się, a praca jako przewodnik wymaga wiele poświęcenia i odpowiedniej komunikacji.

Anna Tatko