• Tvrdošín - październik 2017

• 13.03.2019 14:21
      • "W pierwszych dniach października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu w ramach projektu Erasmus+ „HEARTH”.
      • Dziewięciu uczniów z klas trzecich gimnazjum spędziło pięć dni w Słowacji, gdzie byliśmy gośćmi Szkoły Podstawowej im Stefana Smalika w Twardoszynie. Mimo tego, że odwiedzaliśmy sąsiedni kraj pod pewnymi względami podobny do Polski, zobaczyliśmy wiele niezwykłych miejsc, poznaliśmy ciekawe tradycje a nasze dzieci zaprzyjaźniły się ze swoimi rówieśnikami z partnerskich szkół. Uczniowie wykonywali różne zadania przybliżające pracę w gospodarstwie rolnym, zwłaszcza takim, które specjalizuje się w produkcji ekologicznej żywności. Dużą część czasu poświęcili na zadania wymagające pracy własnymi rękami, zbierali ziemniaki, sami pielęgnowali oraz karmili konie na ranczo zajmującym się hodowlą tych zwierząt, przygotowali pod kierunkiem słowackich nauczycielek tradycyjne potrawy z tego kraju – "bryndzowe haluszki" oraz korbacze. Mogliśmy również nauczyć się wytwarzania domowym sposobem mydełek, świec z parafiny oraz wiklinowych koszyczków.

Nasi uczniowie poznawali historię kraju odwiedzając skansen z tradycyjnymi zabudowaniami wiejskimi oraz Zamek Orawski, wybudowany w XIII wieku na skale górującej nad rzeką Orawą. Gościliśmy także w niezwykłym muzeum kawy, którego właściciel zgromadził setki eksponatów, urządzeń służących do parzenia, a ściany w muzeum wyklejone są ziarenkami kawy tworzącymi piękne mozaiki.

Zostaliśmy niezwykle ciepło przyjęci przez naszych słowackich partnerów, którzy swoją serdecznością i gościnnością zdobyli serca wszystkich uczestników tego spotkania. Słowacja, jej piękne krajobrazy i gościnni mieszkańcy pozostaną w naszej pamięci na długo.