• Hokus- Pokus  Czary - Mary
      • Hokus- Pokus Czary - Mary

• 02.12.2021 16:14
      • Koniec listopada to czas nierozerwalnie związany z wróżbami i magią. Wszystko za sprawą obchodzonych w nocy z 29 na 30 listopada andrzejek. Tego dnia wiele osób daje się ponieść zabawie i towarzyszącym jej wróżbom i obrzędom.

• Spotkanie z dziećmi w klasach 1f, 2c i 2e rozpoczęłyśmy od krótkiej pogadanki dotyczącej andrzejek. Następnie opowiadałyśmy dzieciom o tradycji obchodzenia tego święta, która w Polsce jest bardzo długa, mimo iż współcześnie andrzejki są raczej pretekstem do zabaw i imprez, to jeszcze kilkadziesiąt lat temu bardzo poważnie podchodzono do wróżb odprawianych w tę szczególną noc.

W klasach zapanowała magiczna atmosfera. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło  przekłuwania serduszek z imionami, losowania swoich przyszłych zawodów, a także ustawiania butów, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Jednego możemy być pewni, że dały one naszym uczniom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.

Opracowały:
        Małgorzata Jońska