• Wycieczka do krajów nadbałtyckich

• 07.06.2019 12:46
      • Wśród bogatej w tym roku szkolnym oferty wycieczkowej dla uczniów starszych klas naszej szkoły znalazła się i ta do krajów nadbałtyckich.

• Od 12 do 17 maja uczniowie klas: 3a, 3e, 3f, 3h, 3t oraz 8c i 7c mogli zwiedzać kolejno: łotewską Rygę, szwedzki Sztokholm, fińskie:Turku i Helsinki oraz estoński Tallin, pogłębiając wiedzę o dawnych i współczesnych stolicach krajów nadbałtyckich i miejscach symbolicznych dla kultury narodów Europy Północnej.

W deszczowej Rydze mogli zobaczyć m. in. Stare Miasto z Domem Bractwa Czarnogłowych i Parlamentem-dawnym budynkiem rycerstwa inflanckiego oraz Muzeum Wojny. Od momentu wypłynięcia luksusowego promu jeszcze bardziej na północ wycieczkowiczów powitało przepiękne zachodzące słońce, które towarzyszyło nam do końca nadbałtyckiej wyprawy. W Sztokholmie młodzi turyści mogli podziwiać Pałac Królewski, Starówkę i Muzeum Vasa, w Finlandii dawną stolicę - Turku, zaś we współczesnej, czyli Helsinkach: budynek Parlamentu, wykuty w skale kościół protestancki, Park Sibeliusa z pomnikiem kompozytora, Plac Senacki z Katedrą Luterańską i pomnikiem cara Aleksandra II oraz Sobór Uspienski, z kolei w Tallinie oprócz urokliwej Starówki z zamkiem, katedrę Aleksandra Newskiego, basztę, z której roztaczał się piękny widok na Dolne Miasto i morze.

Niewątpliwą atrakcją wycieczki były przeprawy promowe. Na  promach młodzi podróżnicy mogli dosłownie zasmakować luksusu, znajdując dla siebie przysmaki, którymi były zastawione restauracyjne stoły. Mogli też podziwiać wybrzeże szkierskie w promieniach zachodzącego lub wschodzącego słońca albo skorzystać z licznych animacji takich, jak: gra w bingo, pokaz chińskiego cyrku, karaoke, które obok dyskoteki z muzyką na żywo, podbiło ich serca i wyzwoliło pokłady entuzjazmu.

Uczestnicy jednogłośnie okrzyknęli wycieczkę wyjątkowo udaną.

Opracowała:

Ewa Dawidczyk