• Konferencja dt nauczania przedmiotów w j. niemieckim

• 27.11.2017 12:41
      • Matematyka, informatyka, nauki przyrodnicze, technika (MINT) i język niemiecki jako obcy (DaF). Szanse i ograniczenia – Monachium 16 – 17 listopada 2017 r.
      • Małgorzata Wrona (chemia, biologia) i ja, Jolanta Kamińska (j. niemiecki), wraz z dr hab. Magdaleną Olpińską-Szkiełko (Uniwersytet Warszawski) i Iwoną Kuczkowską  (Instytut Goethego) wzięłyśmy udział w dwudniowej międzynarodowej konferencji poświęconej nauczaniu przedmiotów MINT w języku niemieckim. Odbyła się ona w głównej siedzibie Instytutu Goethego w Monachium.

Pierwszego dnia konferencji, w której uczestniczyło 100 osób z całego świata, wysłuchałyśmy referatów niemieckich naukowców m. in. na temat aktualnego stanu badań w zakresie nauczania dwujęzycznego na świecie (prof. Christiane Dalton-Puffer), nauczania przedmiotów przyrodniczych w szkole podstawowej (prof. Andreas Hartinger), nauczania matematyki, która może uszczęśliwić każdego, kto na niej eksperymentuje i ją rozumie (prof. Albrecht Beutelspacher). Bardzo ciekawy był również wykład na temat języka potocznego i języka naukowego na przedmiotach przyrodniczych. Okazało się, że nauczanie, a także uczenie się języka obcego i ojczystego jest takim samym wyzwaniem dla nauczycieli oraz uczniów.

Drugi dzień konferencji był przewidziany tylko dla 24 uczestników z Chin, Francji, Litwy, Polski i Rosji. Delegacje z poszczególnych krajów przedstawiły w swoich prezentacjach sytuację nauczania wybranych przedmiotów w języku niemieckim. Miałyśmy przyjemność zaprezentowania naszego autorskiego sposobu uczenia chemii oraz biologii po niemiecku.

W trakcie rozmów formalnych i nieformalnych strona francuska zaproponowała Litwie i nam udział w projekcie nauczania dwujęzycznego matematyki i przedmiotów przyrodniczych przy wsparciu Uniwersytetu Warszawskiego.  Będziemy zatem wspólnie pracowały nad realizacją propozycji.

• Wróć do listy artykułów