• Śladami bohaterów „Kamieni na Szaniec”

• 23.10.2018 09:48
      • 10 października o 8:30 wyruszyliśmy na wycieczkę Śladami bohaterów „Kamieni na Szaniec”. Na początku odwiedziliśmy miejsce spoczynku poległych żołnierzy Batalionu Zośka, czyli Cmentarz Wojskowy na Powązkach.
      • Zostali tam pochowani między innymi Rudy, Alek i Zośka - bohaterowie „Kamieni na Szaniec” oraz autor tej książki - Aleksander Kamiński. Następnie zwiedziliśmy szkołę, do której uczęszczali chłopcy, czyli do Liceum Batorego. Kolejnym punktem naszej wycieczki była Aleja Szucha, przy której mieściła się katownia Gestapo, gdzie Rudy i inni ludzie byli brutalnie przesłuchiwani.

Podczas spaceru po Warszawie zobaczyliśmy także Arsenał, gdzie Rudy został odbity przez swoich przyjaciół oraz pomnik Mikołaja Kopernika, z którego Alek podczas słynnej akcji zdjął niemiecką tablicę, zasłaniającą polski napis. Na końcu byliśmy w Muzeum Więzienia Pawiak, w którym ujrzeliśmy na własne oczy, w jakich warunkach przetrzymywani byli więźniowie podczas II wojny światowej.

Wycieczka była bardzo ciekawa i poruszająca. Podczas niej zobaczyliśmy miejsca, o których wcześniej dowiedzieliśmy się z kart książki, a także poznaliśmy istotne fakty pozwalające nam lepiej zrozumieć tragiczne życie i bohaterstwo mieszkańców okupowanej Warszawy.

Uczniowie klasy IIIE i IIIG gimnazjum.