Wydarzenia

Dawne i współczesne nadbałtyckie stolice Ryga - Sztokholm - Turku - Helsinki - Tallin

W dniach od 3 do 8 czerwca uczniowie klas gimnazjalnych z opiekunami: p. Agnieszką Młodzińską i p. Piotrem Turskim uczestniczyli w wyprawie do krajów skandynawskich.

Uczniowie pogłębiali wiedzę z zakresu znajomości kultury skandynawskiej, a także podnosili poziom umiejęntości komunikacyjnych w jęzuku angielskim.

Odwiedzili następujące miejsca:

Łotwa - Ryga

Stare Miasto: kościół św. Piotra, Dom Bractwa Czarnogłowych, Ratusz, protestancka katedra NMP (największy kościół w krajach bałtyckich), plac Katedralny,

zespół średniowiecznych kamieniczek – Trzej Bracia, Mała i Wielka Gildia Kupiecka, Zamek Ryski,

Parlament – dawny budynek rycerstwa inflanckiego, fragmenty murów obronnych z Basztą

Prochową.

Szwecja - Sztokholm

Zwiedzanie miasta: ratusz miejski, Pałac Królewski, stare miasto Gamla Stan, muzeum Vasa przybliżające historię XVII-wiecznego okrętu wojennego, który zatonął w 1628 r. w trakcie swojego pierwszego rejsu.

Finlandia - Turku.

Spacer po starówce najstarszego fińskiego miasta i historycznej stolicy Finlandii, które w XVI wieku było siedzibą Jana III Wazy i jego żony Katarzyny Jagiellonki: zamek Turun Linna, gotycka katedra, główny plac targowy.

Helsinki: zwiedzanie współczesnej stolicy Finlandii: aleja Mannerheima i budynek Parlamentu, wykuty w skale kościół protestancki Temppeliauko, Park Sibeliusa z oryginalnym pomnikiem kompozytora przypominającym gigantyczne organy i słynny stadion olimpijski z pomnikiem Paavo Nurmiego, najwybitniejszego długodystansowca świata lat 30-tych XX wieku.

Spacer po centrum: Plac Senacki z Katedrą Luterańską i pomnikiem cara Aleksandra II,

prawosławny Sobór Uspienski.

Estonia - Tallin.

Spacer po Starówce: Górne Miasto (Wzgórze Tompea, zamek z wieżą Długi Herman, katedra

Aleksandra Newskiego, Katedra Domska, baszta Kiek in de Kok i mury miejskie) i Dolne Miasto

(rynek, ratusz, kamieniczki Trzy Siostry, baszta Gruba Małgorzata, obwarowania miejskie).

Fotoalbum

ul. Strumykowa 21