• „Miejskie Historie” - program profilaktyczny z zastosowaniem aplikacji mobilnej

• 01.12.2020 21:02
      • Uczniowie klas ósmych naszej szkoły od kilku miesięcy biorą udział w kampanii profilaktycznej zainicjowanej przez Stowarzyszenie Gradiam. Jest to pilotażowy projekt stworzenia aplikacji mobilnej na telefon dla młodzieży w wieku 13-15 lat, pomagającej w uświadamianiu młodzieży o zagrożeniach i skutkach nadużywania alkoholu.

• Projekt rozpoczął się od przeprowadzenia ankiety, której celem było poznanie oczekiwań młodzieży dotyczących stworzenia narzędzia technologicznego umożliwiającego przeprowadzenia profilaktyki uzależnień od alkoholu w szkołach.

Program profilaktyczny oparty jest na aplikacji mobilnej, która zbudowana jest w na bazie ciekawej trzypoziomowej gry, w której młodzież zdobywa punkty za szybkość, spostrzegawczość, a w szczególności za wiedzę. W czasie grania w grę, gracz zapoznaje się z treściami edukacyjnymi przygotowanymi przez specjalistów z zakresu profilaktyki i przeciwdziałania alkoholizmowi. W aplikacji zawarte są treści korygujące fałszywe, normatywne przekonania funkcjonujące w społeczeństwie dotyczące zagadnień związanych z alkoholem. Na końcu każdego etapu gracz odpowiada na pytania zawarte w krótkim quizie za co również otrzymuje punkty. Gracze z najlepszymi wynikami otrzymają nagrody. Aplikacja jest bezpłatna.

Taka forma profilaktyki uzależnień dla młodzieży jest wynikiem rozmów przedstawicieli stowarzyszenia z pedagogami szkolnymi oraz spotkań z urzędnikami dzielnicowych wydziałów zdrowia i spraw społecznych w Warszawie. Młodzież coraz częściej korzysta z nowoczesnych form edukacji i czasami ciężko do nich dotrzeć tradycyjnymi wykładami. To innowacyjne narzędzie profilaktyczne sprawia, że łatwiej terapeutom wejść do  wirtualnego świata nastolatków i wywołać dyskusję o skutkach i zagrożeniach picia alkoholu.

Gdyby ktoś chciał wesprzeć działalność stowarzyszenia i rozwój aplikacji, może pomóc w zbiórce funduszy na produkcję koszulek propagujących akcję i samą aplikację. Poniżej zamieszczamy link do strony

opracował

Grzegorz Kowalski