• Zasady korzystania z telefonów komórkowych

• 09.05.2019 11:32
        • Szanowni Rodzice
          Informujemy, że Dyrekcja Szkoły -  w porozumieniu z Radą Rodziców i po uzyskaniu pozytywnej opinii  Rady Pedagogicznej, postanawia zmodyfikować zasady korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych przez uczniów na terenie szkoły podczas lekcji i przerw.

• Z naszych i Państwa obserwacji wynika, że uczniowie w najmniejszym zakresie korzystają z telefonów w celu kontaktu z Państwem, najbardziej natomiast wykorzystują je do gier i komunikacji na forach internetowych. Widzimy zatem, że spędzając przerwy z telefonem tracą możliwość podejmowania relacji interpersonalnych w świecie rzeczywistym jak również nie odpoczywają pomiędzy lekcjami w sposób efektywny, relaksujący. Nauczyciele niejednokrotnie zauważają, że po dzwonku na lekcje uczniowie nie są gotowi do wyłączenia telefonów, ponieważ są w trakcie jakiejś aktywności, poza tym wchodzą  na lekcje pobudzeni, zaaferowani grą i trudno jest przywołać ich uwagę i aktywność.

Jak wiemy kontrolowanie czasu i form korzystania przez dzieci z urządzeń elektronicznych jest dużym współczesnym wyzwaniem zarówno dla rodziców jak i dla nas nauczycieli. Zachowanie równowagi pomiędzy korzystaniem z nowoczesnej technologii, a rozwijaniem umiejętności  dialogu, wymiany poglądów i innych form relacji z rówieśnikami, jest niezwykle ważne. Poza tym niektórzy uczniowie nie są również w stanie odizolować się od telefonu podczas lekcji i korzystają z niego w sposób zakazany: rozmowy, smsy, robienie zdjęć, nagrywanie – co z kolei niezwykle utrudnia pracę edukacyjną nauczycielom.

Zasady, które wprowadzamy od II okresu (14 stycznia 2019) to:

Odkładanie przez uczniów  telefonów komórkowych  po wejściu na lekcje w wyznaczone miejsce – koszyczek/ pojemnik na biurku (po skończonej lekcji uczeń odbiera swoją własność). Ten system jest stosowany przez niektórych nauczycieli i akceptowany przez uczniów. W przypadku nieoddania przez ucznia telefonu i korzystanie z niego podczas zajęć nauczyciel stosuje dotychczas obowiązujące konsekwencje – punkty ujemne, poproszenie o oddanie telefonu, zabezpieczenie w sekretariacie z możliwością odebrania przez rodzica/opiekuna.

Niekorzystanie z telefonów komórkowych podczas przerw (z wyjątkiem rozmów z Państwem). Pozostawienie aktywności związanych z używaniem urządzeń elektronicznych na czas po lekcjach, za Państwa zgodą i kontrolą.

Chcemy zaznaczyć, że liczymy  na zrozumienie Państwa i samych uczniów i nie wprowadzamy żadnych nowych konsekwencji. Nasi pracownicy będą zwracali uwagę uczniom podczas przerw i przypominali o zasadach, a konsekwencje będą uruchamiane,  jeśli dojdzie do ignorowania  poleceń nauczyciela.

Mamy głębokie przeświadczenie, że podjęte przez nas działania odniosą pozytywny skutek, dlatego prosimy Państwa o współpracę w tym zakresie, wzmacnianie wprowadzanych zasad i pokazywanie ich sensu.

Małgorzata Wiśniewska